4 December 2020 Friday

Karadeniz’de HES’ler: “Cennet vadiler beton cehennemine döndü”

 

Karadeniz’deki hidroelektrik santrallerin (HES) insan ve çevre yaşamına etkilerini incelediğimiz video-haber serimizin dördüncü bölümünde, 22 Ağustos’ta meydana gelen ve 10’dan fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan sel felaketinin yaşandığı Giresun’a gidiyoruz.

TMOBB, yaşanan sel felaketinin sebebi olarak çarpık kentleşmeyi, HES’leri ve doğa tahribatını işaret ediyor.

Bölgede en çok hasar gören ilçelerinden biri olan Dereli’de yöre halkı ile konuştuk.

Karadeniz’deki şehirler, bölgede faaliyette bulunan taş ve maden ocakları, yol projeleri, hızlı yapılaşma ve dereler üzerinde yapımı süren hidroelektrik santraller (HES) sebebiyle son yıllarda sık sık gündeme geliyor.

TMOBB verilerine göre, Türkiye’de sadece Orta ve Doğu Karadeniz’de faaliyet gösteren 246 HES bulunuyor. Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamaktaki payı fikir ayrılığı yaratan irili ufaklı bu HES’ler, doğayı tahrip ederek bölgedeki yaşamı tehlikeye atmakla eleştiriliyor.

BBC Türkçe, Orta ve Doğu Karadeniz’deki HES’lerin insan ve çevre yaşamına etkilerini inceledi. Video serisinin ilk bölümünde Artvin’in Arhavi ilçesine bağlı köylerde yöre halkı HES’e karşı verdikleri mücadeleyi anlatıyor.

Karadeniz’deki hidroelektrik santrallerin (HES) insan ve çevre yaşamına etkilerini incelediğimiz video-haber serimizin üçüncü bölümünde, halkın verdiği mücadele neticesinde HES şirketlerinin geri adım attığı yerlerden biri olan Rize’nin Fındıklı ilçesine değiniyoruz.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde Doktor Öğretim Üyesi Sinan Erensü ile 2000’li yıllardan itibaren enerji sektöründe yaşanan özelleştirmelerle boyut ve coğrafya değiştiren HES yatırımlarını ve bu yatırımların bölge yaşamına etkisini ele alıyoruz.

Karadeniz’deki hidroelektrik santrallerin (HES) insan yaşamına ve çevreye etkilerini incelediğimiz video-haber serimizin ikinci bölümünde Rize’nin Çayeli ilçesindeki Senoz Vadisi’ndeyiz.

Vadisi, bölgede 2000’li yılların ortalarından itibaren HES yapılan ilk yerleşim yerlerinden biri.

Bugün vadide 6 HES faaliyet gösteriyor.

Vadi üzerindeki Buzlupınar ve Çataldere köylerinde yaşayanlar, HES’lerle birlikte köylerde yaşananları ve yıllar içinde değişen hayatlarını BBC Türkçe‘ye anlattı.

 

Haber & Video: Neyran Elden, Fundanur Öztürk

Grafikler: Mesut Ersöz, Osman Kaytazoğlu

kaynak : https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-54572436

About korsanuydu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *